Co je primární, sekundární a terciární spalování?

Má váš spotřebič více “šoupátek” a vy nevíte co s nimi? Vyvalí se vám při přikládání kouř do místnosti? Kdy je optimální doba pro přiložení? Moderní spotřebiče používají pro spalování více druhů spalovacího vzduchu. Pojďme si v tom udělat pořádek.

PRIMÁRNÍ SPALOVÁNÍ

Primární vzduch “P” nám slouží k zatápění, je to to šoupátko dole u roštu nebo u popelníku. Pomocí primárního vzduchu dostaneme vzduch pod dřevo, což je třeba k první spalovací reakci.

SEKUNDÁRNÍ SPALOVÁNÍ

Při spalování dřeva se uvolňují prchavé hořlaviny ve formě plynu, ty nehoří na roštu ale dál ve spalovací komoře. Pomocí sekundárního vzduchu “S”, (to šoupátko nahoře) je vzduch příváděn podél skel dvířek (která tímto způsobem oplachuje a čistí) nad hořící palivo a dochází tak ke spalování výše zmíněných zbytkových hořlavých plynů. Je přece škoda mít zavřený sekundární přívod vzduchu a nechat tyto hořlaviny odejít komínem. Sekundárním spalováním zvýšíme účinnost spotřebiče, a zároveň snížíme celkový počet emisí vypouštěných do ovzduší.

NEEXISTUJÍCÍ TERCIÁRNÍ SPALOVANÍ

terciárním vzduchem neděláme nic, je totiž neregulovatelný. Do topeniště je tento vzduch příváděn pomocí kanálků na bocích topěniště, skrz záda spotřebiče, nebo skrze trysky v deflektoru nad ohněm. Tímto způsobem se vzduch předehřeje a zvyšuje se ještě víc sekundární spalování – dochází ke zplyňování paliva. Výsledek je minimum popela, málo emisí, prodloužená doba hoření a zvyšení účinnosti spalování.

Správná manipulace s přivody vzduchu při přikládání

Při zatápění otevřeme všechny přívody vzduchu (“P”+”S”) na MAX, sice nám klesne na chvíli účinnost spotřebiče, ale je zapotřebí ohřát co nejrychleji komínové těleso. (viz. článek jak rozdělat oheň v kamnech)

Když je komín ohřátý, což poznáme tak, že oheň se nám krásně rozhořel, plameny míří vzhůru a kamna “táhnou”, můžeme zavřít primární vzduch a nechat otevřený pouze sekundární vzduch.

Vyhořela nám první dávka paliva a je čas přiložit. Správný okamžik poznáme tak, že v  kamnech už nejsou plameny. Palivo tedy přikládáme pouze do žhavých uhlíků. Aby nám nevnikl kouř do místnosti, dvířka neotvíráme najednou, ale jen je potevřeme a chvíli (cca 10 vteřin) počkáme, než komín spaliny odtáhne. Vše funguje tak, jak má a nemusíme se již bát přiložit větší kusy polen. Po přiložení opět otevřeme primární vzduch a počkáme, až nám žhavé uhlíky dřevo zapálí. Následně opět primární vzduch zavíráme.

Pro zjednodušení jsou některé spotřebiče vybaveny pouze jedním ovládacím prvkem pro přívod vzduchu – “all in one”. Jsou zde 3 polohy: start – zavřeno – topení. Ovládání je v tomto případě jednoduché. Při zatápění dáme šoupátko do polohy start, a pak ve správný čas (viz. výše) přesuneme do polohy topení. Následně při přikládání (rovněž viz. výše) dáme opět do polohy start a následně opět do polohy topení.  Polohu zavřeno oceníme, pokud využíváme jiný zdroj vytápění a nechceme, aby nám teplo kamny unikalo.

Máme v tom jasno? Když budeme kamna neustále “hulit” na max. výkon, palivo nestihne zplyňovat a z našeho moderního spotřebiče s třístupňovým spalováním se stane “obyčejný” spotřebič – s nízkou mírou účinnosti, zvýšenou produkcí škodlivých emisí, vyšší spotřebou paliva a kratší životností. Ve výsledku se nám neodborná manipulace prodraží. Dávejte si pozor, jak zacházíte se svými kamny.

Martin Smolík

606 874 776

smolik@kominictvi-tc.cz

www.kominictvi-tc.cz