Strčit rouru do komína? Źádná věda! Aby kouřovod, ale správně fungoval je nutné dodržet pár zákonitostí, které to jsou? Pojďme se na ně podívat v dnešním článku.
1. Dostatečný počet čistícíh otvorů u kolen
Při dopojovaní kouřovodu na komín je vhodné už předem myslet na údržbu. Většina spotřebičů je do komína dopojena pomocí kolen 90° (45°), je vhodné vždy vybrat koleno s čistícím otvorem, pro následnou údržbu. S čistícím otvorem je možné koupit i rovné roury, pokud je spotřebič dopojen na přímo. Pokud zvolíme variantu kouřovodu bez čistících otvorů je pak nutné vždy celý kouřovod rozebrat.
2. Náběhová výška nad kamny
Je špatně pokud začínáte 90° kolenem rovnou s kamen, je vhodné použít alespoň rouru o délce 250mm a pak následně 90° koleno.
3. Spád kouřovodu
Kouřovod má směrem ke komínu stoupat. A to max. o 3° (tj. max. o 3cm na 1 m délky kouřovodu. V opačném případě pokud je kouřovod zalomený – nedochází k efektivnímu odchodu spalin a kuřovod se bude zbytečně zanášet sazemi.
4. Vzdálenost od hořlavých konstrukcí, prostup hořlavou konstrukcí
Ocelový kouřovod o síle 1,5mm odolává teplotám do 400°C. Po zatopení v krbových kamnech na něm neudržíte ruku, teplota přilehlých hořlavých konstrukcí nemá překročit teplotu 85°C. Vzdálenost od hořlavých konstrukcí je 40cm. Pokud kouřovod musí projít hořlavou konstrukcí, je nutné k tomu použít kvalitníprotipožární prostup, např. https://ciko-kominy.cz/cs/prostup-kourovodu-horlavou-konstrukci/
5. Průměr hrdla spotřebiče, průměr kouřovodu, průměr komínu
Jak už asi tušíte, nelze si vzít jakýkoliv průměr kouřovodu, nebo ho na různých místech redukovat dle libosti. Jak to tedy je? Průměr kouřovodu má být stejný jako je hrdlo spotřebiče. Př. kamna mají vývod DN 150mm, komín má průměr DN 160mm – tzn. kouřovod volím průměr DN 150mm a na sopouchu komína je redukce z DN 160mm na DN 150mm. Kouřovod také nesmí být větší než komínové těleso – nelze napojit kouřovod o průměru DN 180mm, do komínového průduchu DN 160mm.
6. Napojení kouřovodu na keramický komín
Napojení kouřovodu do keramického komína představuje riziko z důvodu rozdílných roztažností obou materiálů. Kov dilatuje vždy více než šamotová vložka a pokud je kouřovod do komína napojený „natvrdo“ hrozí prasknutí sopouchu. Pro správné napojení lze použít vnější přechodový díl (nasouvá se z vnější strany a proto dilatace kovu neohrozí šamotovou vložku), nebovnitřní přechodový díl (který obsahuje namotanou kamnářskou šňůru, která zajistí potřebnou dilataci)
7. Po "vodě" nebo po "kouři"
Věčné dilema jak tam tu rouru strčit, hrdlem dolů nebo nahoru? U komínových vložek ja důležité aby vložky byli sesazovány „po vodě“, aby tvořící se kondenzát stekající po stěně stekl až k půdici komína. U kouřovodu je problém ten, že většina hrdel kamen je vyrobena po „staru“ a kouřovod dovnitř nezastrčíte, tudíž musíte zvolit zapojení po „kouři“. Nebojte se, vše bude fungovat tak jak má.
8.Průchodnost komínového průduchu
Pozor abyste do komínového průduchu nazasunili kouřovod až příliš. Kouřovod nesmí zasahovat do komínového průduchu – komínový průduch by pak nešlo dostatečně vyčistit, kominík by při čištění narazil na vyčnívající kouřovod.
Ukázka správně dopojeného kouřovodu
Pokud si po přečtení návodu přesto netroufáte dopojit kouřovod na komínový průduch, neváhejte mě kontaktovat rád Vám s tím pomohu.