Na úvod se podíváme jaké máme vůbec možnosti odvodu spalin od kondenzačního kotle. Odvod spalin lze řešit:

1. Vyvložkováním stávajícího komína

2. Stavbou nového venkovního fasádního komínu

3. Fasádním vyústěním

Plast, nerez, keramika nebo hliník?

Pro odvod spalin od kondenzačních kotlů je možné využít plast, nerezovou ocel, případně keramiku. I když plastový komín, nezní moc věrohodně, jedná se o nejčastější způsob řešení odvodu spalin od plynového kondenzačního kotle. Z popsaného principu kondenzační kotle totiž víme, že teplota spalin je okolo 40-50°C. Plast (PPH), který se pro odvod spalin používá, odolává do teploty 120°C.  

A co výše zmíněný hliník? Hliník je levný materiál, který se využíval pro odvod spalin u turbo kotlů. Vyhovoval totiž přetlakovému provozu. Pokud Vás tedy napadá otázka, zda hliníkovou vložkou lze využít pro kondenzační kotel a následně tak ušetřit. Tak odpověď je, že bohužel nelze. Turbo kotle totiž byli navrhovány pro provoz v „suchém – D“ režimu a tak hliníková vložka byla dostatečná – nepředpokládal se vznik kondenzátu. Kondenzační kotel, ale naopak pracuje v „mokrém – W“ režimu. Vznikajícímu kyselému kondenzátu hliník neodolá a vložku naruší.

Jaký průměr komínu?

Předepsaný nejmenší dovolený rozměr komínového průduchu (u přetlakového komína) je 80mm. V normě je dále uvedeno, že výrobce spotřebiče může dovolit i menší rozměr, který ovšem nesmí být  menší než 60mm. Že, průměr 60mm bude dostatečný musí být doloženo výpočtem. 

Přivod vzduchu

Velmi důležitá věc, kterou  je nutné vyřešit, je jak dostat vzduch ke spotřebiči. Nabízí se dvě možnosti.:

1. Oddělená vzducho/spalinová sestava – tzn. jedna trubka pro přívod vzduchu, druhá trubka pro odvod spalin

2. Soustředná (koncentrická) vzducho/spalinová sestava – zjednodušeně „trubka v trubce“, jednou (menší) trubkou jdou spaliny ven, druhou (větší) trubkou si spotřebič přisává vzduch. Koncentrická sestava je k dispozici obvykle v rozměrech DN 60/100mm nebo DN 80/125mm.

Kondenzát

Ekonomický výhodný plast nám snadno pomůže vyřešit vznikající kondenzát. Kolik ho ovšem je? Pro představu kotel o výkonu 25kW, který poběží 10hod deně,  vyprodukuje cca 35l kondenzátu. Je proto vhodné už při instalici myslet na to aby v blízkosti kotle byl vyvedený odpad a kondenzát mohl odtékat přes spotřebič skrz neutralizační zařízení do kanalizace. V opačném případě, se musí vzniklý kondenzát odčerpávat přečrpávací stanicí.

Kouřovod

Kouřovod je ta část, která vede od spotřebiče ke komínu. Víme, že může být v koncentrickém provedení nebo odděleném provedení. Musí mít ovšem odpovídající sklon aby mohl vzniklý kondenzát odtékat. Na 1m spád cca 50mm

Dále musí být po celé délce kontrolovatelný a čistitelný. Výhodou, je že přetlakový komín nevyžaduje min. účinou výšku, tudíž lze spotřebič dopojit patním kolenem. Kromě kontrolních otvorů je vhodné aby v kouřovodu nebo spalinovém hrdle spotřebiče, byli měřící otvory pro měření spalin.

Vložkování komínů pro kondenzační kotle

Materiál, průměr komína, přívod vzduchu, dopojení kouřovodu a odvod kondenzátu jsme si vysvětlili v úvodu článku. Na co si dát ještě pozor?

1. Při vložkování komína nám obvykle zbývá dost místa mezi vložkou a komínem pro přívod vzduchu. Kolik místa je ale třeba? Pro vložku DN 60mm cca 120mm. Pro vložku DN 80mm cca 140mm. Ukončení vypadá tak, že komínový průduch chráníme „sukničkou“ proti dešti, ale průduch je stále otevřený pro přívod vzduchu!

2. Co když je mezera větši než 140mm? Může se pak stát, že se spaliny budou ochlazovat a vložka namrzat. V tom případě je vhodné řešit přivod vzduchu jako oddělenou vzduchospalinovou sestavu (viz. výše) Tzn. udělat krátký přívod vzduchu skrz fasádu a velkou mezeru mezi vložkou a pláštěm uzavřít.

3. Jak dlouhá může být vložka? Max. 20m.

Fasádní komín pro kondenzační kotle

Materiál, průměr komína, přívod vzduchu, dopojení kouřovodu a odvod kondenzátu jsme si vysvětlili v úvodu článku. Na co si dát ještě pozor?

1. Je třeba fasadní komín izolovat? Není 

2. Jaký může být odklon komína? U přetlakových komínů může být odklon od svislice až 45°.

3. Jaká je min. výška komína nad střechou? Je to 500mm nad rovinou střechy.

Do třetice, nám chybí si shrnout jaké je nutné dodržet podmínky při fasádním vyústění komína. Pokud však již víte, že budete potřebovat pro Váš plynový kotel nechat vyvložkovat stávací komín, nebo realizovat nový fasádní komín neváhejte mě kontaktovat.

30.1.2023

Martin Smolík

606 874 776

smolik@kominictvi-tc.cz

2 Responses

  1. Dobrý den, mohu se zeptat, jestli jste se nesetkal se závadou rozpojování komínu?
    Vyměnili mi starý plynový kotel za nový kondenzační Protherm. Komínek je do boku fasády a do týdne dojde k rozpojení komínku hned za kolenem nad kotlem. V kotli mi už snad všechno vyměnili, ale závada se pořád opakuje. Aby kotel fungoval, musím nechat přední kryt kotle pootevřený a nechat otevřené dveře. Děkuji za pomoc

    1. Dobrý den,

      pevné plastové potrubí, které se používá pro kondenzační kotel se zajišťuje proti rozpojení objímkami.

      Zdarví Kominictví Smolík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *