Jak rozdělat oheň v kamnech

Zatopit v kamnech „umí přece každý.“ Je to tak samozřejmá činnost, že pokud se pokusíte svému sousedovi sdělit, že oheň rozdělává celý život špatně, může z toho být oheň na střeše raz dva. Největší problém je ten, že rozdělat oheň vskutku umíte, ale je velká pravděpodobnost, že ne správnou technikou. Pojďme si v dnešním článku udělat jasno v základních zákonitostech při rozdělávání ohně.

1. Dávka paliva

Přiznejme si, že číst návody od spotřebičů nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti většiny lidí. Ze spousty užitečných informací, ke kterým se určitě dostaneme později, je dobré alespoň vědět, kolik můžete do svých krbových kamen (krbové vložky) dřeva naládovat, případně do jaké výšky. Správným dávkováním šetříte palivo a spotřebič se Vám zajisté odvděčí delší životností. V technickém listu spotřebiče může být např. uvedeno: max. dávka paliva kg/hod.

2. Jak suché dřevo má být?

Vlhkost dřeva je kapitola sama pro sebe, která dostane určitě prostor. Pro správné zatopení bude dostačující, když budeme vědět, že správně vyschlé dřevo má obsahovat přibližně 20 % vlhkosti. Takové dřevo schne v ideálních podmínkách 2 roky, u tvrdého dřeva to může být více. Je až s podivem, kolik lidí topí v krbových kamnech mokrým dřevem.

Takové topení vyjde velmi draho, voda obsažená ve dřevě se musí nejdřív „vyvařit“, tím vzniká tepelná ztráta. Mokré poleno ve spalovacím prostoru způsobuje pokles teploty ohně. Tzn. palivo nehoří, ale jen tlí, nedochází k dokonalému spalování a nevyhoří všechny složky dřeva. Nespálené dřevné plyny se usazují jako saze a dehet v komíně.

Teprve ze správně vyschlého dřeva se stává hodnotné palivo. Nechte si zkontrolovat vlhkost dřeva, kominíkem, při roční kontrole komína.

3. Vhodné palivo

I když návodu bylo už dost, najdeme v něm také informaci jako je typ paliva pro daný spotřebič. Pro někoho naprosto zbytečná informace, ale do Vašich kamen vskutku nepatří odpadky, nebo „české brikety“ v trojkombinaci – PET lahev + vyjetý olej + piliny a ostatně vše co hoří. Dokonce ani papír, který obsahuje spoustu tiskařské barvy, není nejvhodnější variantou pro zátop.

Nejenom že tímto počínáním zkracujete celému otopnému systému životnost, ale zatěžujete rovněž životní prostředí a v neposlední řadě může Vašemu sousedovi dojít trpělivost a obtěžující štiplavý kouř z Vašeho komína může skončit u stížnosti na místním úřadě, nebo dokonce vyústit v sousedskou žalobu u soudu.

4. Měkké nebo tvrdé dřevo na zátop?

Všichni jste odpověděli správně „ano – měkké dřevo je lepší na zátop.“ Pravdivé tvrzení, ale proč je tomu tak? Měkké dřevo má totiž oproti tvrdému dřevu menší hustotu a neobsahuje téměř žádné minerální látky. Hustá a na minerály bohatá tvrdá dřeva mají vyšší tepelnou vodivost, čímž se zmenšuje zadržování tepla na povrchu, proto nejsou nejvhodnější variantu pro rozdělání ohně.

Proč na zátop sekáme třísky? Je to tím, že čím je větší povrch dřeva, tím je větší jeho zápalnost. Proto se na drobno nasekané třísky ze smrkového dřeva zapalují obzvlášť snadno.

5. Přísun vzduchu

Bez kyslíku Vám to prostě hořet nebude. Nezapomeňte tak před zatopením otevřít přívod vzduchu na maximum. Rovněž nezapomeňte otevřít kouřovou klapku. Mají vaše kamna více „šoupátek“ a vy nevíte co s nimi? Vysvětlení pojmů primární, sekundární a terciární spalování zde.

6. Správně poskládané dřevo a zápal se shora

Všem nám je vlastní postup – zmačkané noviny, na ně třísky a navrch hromadu dřeva. Asi lepší, než do krbu namrskat dřevo halabala. Nové zkušenosti ovšem ukazují, že mnohem lepší je zapalovat oheň od shora dolů. Jak takový postupy vypadá?

Dolů naskládejte větší polena a nahoru tenčí. Polena skládejte tak aby mezi nimi byla mezera a nakonec nahoru mezi drobná polínka umístěte tuhý podpalovač. (Pamatujte na bod 1 a nepřekračujte max. dávku paliva). 

Dřevo v tomto případě bude hořet od shora dolů, jako když zapalujeme svíčku. Tímto způsobem snížíme množství kouře, a rychle ohřejeme studený komín. Někdy se totiž může stát, že studený vzduch vězí v komíně jako zátka a komín ze začátku netáhne. Zapálením se shora, komín rychle ohřejeme a tomuto problému předejdeme.

Nyní víme vše podstatné: vezmi SUCHÉ lépe MĚKKÉ dřevo, v požadované DÁVCE, správně ho NASKLÁDEJ, nahoru mrskni tuhý PODPALOVAČ, vzduch na MAX, vezmi sirku a pěkně se SHORA to

!! ZAPAL !!

Martin Smolík

606 874 776

smolik@kominictvi-tc.cz