Dělení plynových kotlů je opravdu spoustu. Je možné je dělit podle: použitého materiálu, podle způsobu umístění a upevnění kotle, dále podle přívodu spalovacího vzduchu a odvodu spalin, podle způsobu přípravy teplé vody atd.
V dnešním článků si rozdělíme kotle podle využití energie ze spalovacího procesu a to na: „KLASICKÉ“ x KONDENZAČNÍ
Jako první se podíváme a trochu rozvedeme co znamená “klasický” plynový kotel. Správné pojmenování je totiž konvenční plynový kotel. Ten dále můžeme rozdělit na: konvenční atmosférický x konvenční v provedení turbo.
K pojmu “TURBO” . Tento pojem jste určitě v souvislosti s plynovým vytápěním již slyšeli. “Co máš doma za kotel”? No klasický “turbíčko.” Turbo znamená především, že kotel je vybaven ventilátorem pro nucený odtah spalin. Jen pro zajímavost, všechny kondenzační kotle jsou zároveň “turbo” – protože jsou vybaveny ventilátorem pro nucený odtah spalin.
Konvenční atmosférický
Tyto kotle mají nejjednodušší provedení, fungují na obyčejném principu spalováního zemního plynu s otevřenou spalovací komorou a spaliny, které mají teplotu 100 -140°C jsou odváděny komínem ven na základě přirozeného tahu komína (kotel tudíž není vybaven ventilátorem pro nucený odtah spalin).
Vzduch potřebný pro spalování si kotel odebírá z místnosti kde je instalován, tzn. že kotel je v provedení “B” to je zřejmá nevýhoda – protože je nutné zajistit dostatečný přívod vzduchu.
Konvenční v provedení turbo
Jak jistě tušíte z řádku výše, tento kotel je vybaven ventilátorem pro nucený odtah spalin.
Další rozdíl je v tom, že kotel má většinou uzavřenou spalovací komoru.
Turbo kotle dále umožňují brát vzduch pro spalování z venkovního prostoru, což je bezesporu výhoda. Spotřebič který odebírá vzduch z venkovního prostoru a spaliny jsou odváděny rovněž do venkovního prostoru se označuje jako spotřebič v provedení “C”.
Pro ujasnění nemyslete si, že jednou trubkou je přiváděn vzduch a odváděny spaliny. Spotřebič v provedení “C” je řešen buď jako oddělená vzducho/spalinová sestava tzn. jedna trubka pro přívod vzduchu a druhá trubka pro odvod spalin a nebo je řešena jako soustředná vzducho/spalinová sestava tzn. trubka v trubce – menší trubkou jdou spaliny ven, větší trubkou jde vzduch dovnitř.
U těchto kotlů je navíc možné vidět, že odvod spalin je řešen přes stěnu fásady. POZOR! To, že je kotel vybaven ventilátorem pro nucený odtah spalin neznamená, že lze automaticky vyřešit odvod spalin přes fasádu. Podmínky odvodu spalin jsou řešeny v ČSN 73 4201, kterou si probereme jistě v dalším článku.
Kondenzační kotle
Nyní k druhé skupině, kterou tvoří kotle kondenzační. Tyto kotle jsou v drtivé většině vidět v novostavbách s nízkoteplotním systémem vytápění (podlahovka). Navíc od září roku 2015 si pořídite pouze tento druh kotle. Klasické nekondenzační kotle ve starých zástavbách sice mohou být dále provozovány, ale sehnat nový se Vám podaří jen těžko.
Na závěr přehledně krátké srovnání, které by ovšem nemělo být stěžejní pro výběr plynového kotle. Jelikož i klasický atmosférický kotel může mít své opodstatnění. Výhody a nevýhody obou typů kotlů si nenechte ujít v dalším článku.