Moderní spotřebiče jako kondenzčaní plynové kotle pracují s účinností až 109%. Jak je to možné? Plynové kotle tohoto typu využívají totiž latentní teplo, k předehřevu vratné vody z otopného systému, které by za normálních okolností odešlo komínem ven.
Ještě než se pustíme do podrebnojšího popisu, tak zmínka o výše uvedené účinnosti kondenzačního kotle. Jak může něco pracovat nad 100%? Kondenzační kotel není spotřebič, který by nějakým zázrakem (oproti klasickým kotlům) dokázal vyprodukovat více energie než je obsažené v plynu. U plynových kotlů se totiž učinnost údává ve výhřevnosti paliva. A kondenzační kotel dokáže vyprodukovat více tepla než je výhřevnost spotřebovaného plynu (spalného tepla).
Tzn. k dřívé používáným výpočtům se pouze přičetla hodnota latentního (kondenzačního tepla) – cca 9% a rázem se pohybujeme nad hodntou 100%.
Nyní tedy jak využívá kondenzační kotel vyše zmíněné latentního teplo. Při spálení zemního plynu vznikne určité množství vody. Voda, která se hořením ohřeje se přemění ve vodní páru a spolu s oxidem uhličitým tvoří spaliny, které jak už víme by odešli u nekondenzačního kotle komínem ven. ALE! tyto spaliny, které mají cca 180°C, obsahují ještě v sobě kousíček energie (latentní teplo), a my přece nechceme aby ani kapka energie přišla nazmar.
Tudíž spaliny odcházejí nejprve do výměníku, ten si můžeme představit jako obyčejný trubkový výměník, ve kterém proudí uvnitř trubky ohřívaná voda a vně trubky proudí horké spaliny, které když se ochladí až pod teplotu tzv. rosného bodu (přibližně 57°C) – dojde ke změně skupenství. Páry ve výměníku zkondenzují a dojde k následnému uvolnění tohoto tepla. Energie která se uvolnila využije kondenzační kotel předehřátí vody, která se vrací z otopné soustavy Vzniklý kondenzát se pak odvádí většinou do kanalizace.
Laicky řečeno: „studenou vodu, která se vrací z podlahovky předehřejou spaliny a kotel si pak jen plivne a dotopí vodu na požadovanou hodnotu” Proto je důležité aby voda která se vrací, měla co nejmenší teplotu cca 35°C. Je hřích, když se vrací do kotle voda o teplotě větší než 60°C, kotel totiž přestane pracovat v kondenzačním režimu a stává se z něj obyčejný konvenční turbo kotel. Mějte nastavenou správně teplotu a nenechte si utéct ani korunu! Optimální teplotní spád je 55/35°C. V takovém režimu pracuje kotel s maximální účinností.
Je nutno podotknout, že ne všechny otopné soustavy jdou s kondenzační technikou ruku v ruce. Pokud máte v domě litinové radiátory, které potřebují velkou teplotu otopné vody, tak jak bylo řečeno viz. výše velká teplota s kondenzačním kotlem příliš nekamarádí. Kondenzační kotle nejlépe fungují s nízkoteplotními systémy: jako podlahové vytápění, nebo stěnové vytápění.
23.1.2023
Martin Smolík
606 874 776
smolik@kominictvi-tc.cz