Šamot je materiál, který patří mezi extrémně namáhavé části ve Vašich kamnech. Představte si, že přijedete na vymrzlou chalupu, kde teplota v místnosti je okolo 10°C a během chvíle po rozhoření ohně, stoupne teplota v topeništi na teplotu hořícího dřeva tj.1100°C.
Šamotové obložení tento nápor snese, konkrétně odolává do teploty 1700°C. Složením šamot obsahuje 25% oxidu hlinitého, 55% oxidu křemičitého a zbytek tvoří příměsi – jako železo, titan, vápník, zirkonium. Tento materiál ale bohužel není nesmrtelný – rychlý ohřev, špatné topení, mechanické namáhání může zapříčinit, že šamotová deska praskne.
Pokud to Vaše oko snese, nepředstavuje prasknutý šamot z hlediska funkčnosti žádný problém. Šamotová vyzdívka plní ve Vašich kamnech dvě funkce. Jednak je to ochrana pláště kamen, ale zejména pomáhá izolovat topeniště čímž dochází k efektivnějšímu spalování a lepšímu vyhoření prchavé hořlaviny, která se uvolňuje při spalování dřeva. Pokud ale dojde k vypadnutí šamotové desky je opravdu vhodné ji vyměnit aby nedocházelo k ochlazování topeniště.
Šamotová vyzdívka může být v kamnech umístěna “natvrdo” a nebo je to rozebíratelná skládačka, která má různé tvary a profily, které jsou v kamnech seskládany tak aby se o sebe vzájemně opíraly a samovolně nevypadly.
1. Začneme tím druhým případem, jelikož moderní kamna mají většinou atypické šamotové obložení. V tom případě doporučuji si vzít návod k obsluze spotřebiče. Někdy totiž není snadné poškozený šamot vyjmout. V návodu od spotřebiče najdete postup na demontáž šamotu. Nejideálnější je pak stav, kdy výrobce kamen nabízí náhradní díly a Vy si jednoduše objednáte požadovaný kousek šamotu. Následně Vaši šamotovou skládačku rozeberete podle návodu, a s novým dílem opět složíte – nic neřežete, nic nelepíte. Hotovo.
2. Ne každý výrobce ovšem takový servis nabízí (jedná se většinou o pouze renomované výrobce kamen) a tak je nutné přistoupit k prvnímu případu. Odpovídající šamotovou desku (tloušťka+rozměr), kterou si jednoduše koupíte ve stavebninách nebo hobby marketu pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem naformátujete na požadovaný rozměr. Někdy tento způsob opravy může být levnější než ten první. Pozor při manipulaci a řezání – šamot sice odolá vysokým teplotám, ale jinak je to křehký materiál. Pokud potřebujete šamot přilepit je vhodné použít kamnářský tmel. Tmel, je ve výtlačné kratuši a rovněž není potřeba nic míchat. Na plochu, která bude dosedat k plášti kamen vytlačíme silnější body a desku následně k plášti kamen přilepíme. Tmel snadno přilne na kov, beton, kámen a další materiály. Takto opravená kamna je vhodné nechat alespoň jeden den nechat“zrát” než v nich zatopíme.
Netroufáte si na výměnu šamotového obložení? Rád Vám s tím pomohu.
9.12.2022
Martin Smolík
606 874 776
smolik@kominictvi-tc.cz